Przejdź do głównej zawartości

Czy tytuł mgr-a z pielęgniarstwa ma sens?


Witajcie!
Chciałem porównać wszystkie za i przeciw dalszemu studiowaniu z pielęgniarstwa. No ale od początku. W jaki sposób zdobyć prawo wykonywania zawodu. Do 2003 roku były na to dwie drogi:
- ukończenie liceum medycznego o profilu pielęgniarskim
- ukończenie studiów wyższych z pielęgniarstwa
Większość osób, chcących pracować w zawodzie wybierało pierwszą drogę, co jest zrozumiałe. Obecnie by móc pracować w Polsce, została już tylko ta druga opcja, przez co ilość osób starających się o kierunek diametralnie spadła (dużo mniej szkół, tylko uczelnie wyższe = mniej miejsc). No cóż, przynajmniej w teorii, osoby po studiach mają większą wiedzę. Co z osobami, które ukończyły licea przed 2003 rokiem? Mogą dalej pracować w Polsce, natomiast ich dyplomy nie liczą się w krajach Unii Europejskiej. Na szczęście wszystkie osoby mają możliwość szybkiego zdobycia tytułu licencjata poprzez tak zwane studia pomostowe, trwające jeden rok. Jak wygląda statystyka na polskich oddziałach:
-większość osób nadal po ukończonych tylko liceach medycznych
-coraz większa rzesza osób po studiach licencjackich
-mała ale coraz większa ilość osób po magistrze z pielęgniarstwa.
Wszyscy pracujący zobowiązani są do uczęszczania na kursy, które podnoszą kwalifikacje pielęgniarek, cześć decyduje się na 2 letnie specjalizacje (np anestezjologiczna).
Wracając do sedna, co można robić po magistrze pielęgniarstwa:
-pracować na oddziale, klinikach itd.  tak jak po innych szkołach.
-zostać oddziałową
-nauczać licencjata pielęgniarstwa.
Jak widać, możliwości pracy nieco się zwiększają, jednak większość osób studiujących magistra nadal będzie pracować przy pacjencie, wierzcie mi, w Polsce wcale nie jest łatwo zostać oddziałową albo nauczycielem akademickim (bez znajomości), z resztą za granicą również. Czy tytuł magistra wiąże się z większymi zarobkami? Zgodnie z artykułem Wykształcenie pielęgniarskie a wysokość uposażenia owszem. Niestety nie liczmy na drastyczny wzrost wypłat (średnio 100 zł na rękę więcej). Moim zdaniem dużo lepiej jest zaraz po licencjacie wyjechać, podszkolić język, nostryfikować dyplom, zdobyć specjalizacje i kształcić się dalej w zawodzie, ale już za granicą, magister do niczego nie jest nam potrzebny! A jak wy uważacie, czy magister ma sens?

Komentarze

  1. Hej :) Można prosić o jakiś kontakt do Ciebie ? Maila czy coś :) Bo wybieram się na pielęgniarstwo i chciałabym wiedzieć jak mniej więcej to wszystko na śumie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć. Edytowałem profil, mail jest widoczny jak wejdziesz w zakładkę ,, O mnie" pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy wpis. Warto było to przeczytać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Sparkasse, czyli kto to Panu spier...ił

Ten wpis dotyczyć będzie tego, jak działa bankowość w Niemczech na przykładzie banku ,,Sparkasse". Jest to jedna z najbardziej z rozbudowanych sieci Bankowych w Niemczech. W porównaniu do konkurencji posiada najwięcej Bankomatów, filii. I tu spotykamy się z pierwszym problemem. Jeśli podobnie jak rodowici Niemcy lubimy gotówkę i rzadko korzystamy z kart płacąc w sklepach - ten czynnik jest bardzo ważny, ponieważ w Niemczech bardzo ciężko jest znaleźć bank, który umożliwia darmowe wypłaty z obcych bankomatów. To prawda, większość Niemieckich Banków karze sobie płacić i to nie małe kwoty za wypłatę z obcych bankomatów (Sparkasse ok 5 Eur). Z tąd liczba bankomatów jest ważna. W Niemczech płatność kartą niestety nie jest tak oczywista jak w Polsce, gdzie już nawet na straganach pojawiają się terminale płatnicze. Nie ma mowy, poza dużymi sklepami radzę za każdym razem pytać o płatność bezgotówkową i co ciekawe w większości otrzymamy odpowiedź negatywną. Niemcy kochają gotówkę i nie chc

Niekonwencjonalny sposób nauki języka

Witajcie! Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam dość ciekawy sposób na naukę słówek w języku obcym. Niestety, są to głównie słówka techniczne, jednak jak najbardziej wykorzystywane w życiu codziennym. Każdy z nas posiada co najmniej jednego smartfona, jest to rzecz niemalże niezbędna, dla większości, do życia. Najbardziej popularnym systemem wykorzystywanym obecnie w smartfonach jest android. Drugim po nim w Polsce jest system Microsoftu, wp 8.1 lub 10. Niektórzy będą się ze mną kłócić, że w Polsce na drugim miejscu jest ios, jednak nie to będzie tematem mojego wpisu. Skoro mamy komputer w kieszeni, dlaczego nie korzystać z tego? Sam posiadam Lumię 735, która działa właśnie na systemie Windows Phone 10. Jest to dla niektórych dość leciwy sprzęt, jednak dla mnie w sam raz :-) Dlaczego chwalę się telefonem powiecie? Ano dlatego :D Cortana wg Wikipedii A więc w dużym skrócie, w kieszeni posiadam wirtualną asystentkę do rozmów! Dokładnie, możemy zadawać jej pytania, a ona na podstawie danyc

1000 km Samochodem

Miejscowosć skąd pochodzimy, a gdzie pracujemy dzieli odleglość ok 950 km. Można ją pokonać w wieloraki sposób. Najszybciej samolotem, jednak tanie linie lotnicze lądują na lotnisku oddalonym od nas ok 200 km, a nic ze sobą nie zabierzemy. Mamy do dyspozycji pociąg (jednak ani ekonomicznie ani czasowo się to nie oplaca), mini busy, za które podziękowalismy od wczesniejszej podróży do Holandii, autokary i znany nam Bla bla car. Jednak, jak wiecie, dorobiliśmy się w końcu własnych czterech kółek, chcialbym podzielić się wrażeniami i uwagami z podróży. Naszym bohaterem jest miejski samochód z silnikiem 1.0 Peugeot 108. Nie jest to idealne wozidło na długie dystanse, jednak jak widać, można w miare komfortowo w maksymalnie dwie osoby się przemieszczać. No dobra, ale w jaki sposób można się do podróży przygotować? Co sprawdziłem: Poziom płynów, była to formalność, ponieważ we wrześniu wszystkie były wymieniane, nie zmienia to faktu że jest to minimum do sprawdzenia Oświetlenie. Wyposaż