
Jakiś czas temu, opisywałem na przykładzie Lumii, w jaki sposób można zmienić język systemu na Niemiecki. Dlaczego nie spróbować tego z komputerem? Tutaj niestety nie jest tak łatwo, z tego względu, że Windows licencje przypisaną ma do języka. Do niedawna korzystałem z Windowsa 7 i nie było możliwości, żeby legalnie zmienić język systemu na niemiecki... Z drugiej strony, kiedyś korzystałem z Linuksa i przypomniałem sobie, że są dystrybucje, w których zmiana całego języka systemu to tylko kilka kliknięć myszką. Pomyślałem, co mi szkoda i zabrałem się do roboty. Największym problemem był wybór systemu. Ze względu na to, że jednak moja znajomość Linuksa nie należy do dobrych, zdecydowałem się na wersję Ubuntu Linux. Jest to system, który przynajmniej w teorii nie wymaga żadnej znajomości systemu. Dlaczego Ubuntu? Ma duże wsparcie społeczności, jest dobrze znany i posiada wiele graficznych konfiguratorów. Zaskoczyłem się pozytywnie, gdy urządzenie bez doinstalowania czegokolwiek z automatu posiada wszystkie najważniejsze programy (Obsługa dokumentów, czytnik pdf-ów, archiwizer, montowanie ISO, samoczynna instalacja sterowników, brakujących bibliotek, programów i wiele innych). Niestety taki system ma też sporo wad. Raczej nie polecam go osobom, które w ogóle na komputerach się nie znają, nie każdy sprzęt jest dobrze wspierany przez producenta (trzeba się upewnić, że sterowniki dla danego sprzętu istnieją) no i jest to system, gdzie czasami musimy coś napisać w konsoli, jak za czasów MS-DOS. Zapomniałbym o najważniejszym, nie ma tutaj gier komercyjnych! Niemniej jednak z całego serca polecam ten system. Nie będę rozpisywał się nad instalacją, konfiguracją, wyborem systemu, ponieważ zajmie mi to sporo czasu. Wszystkie informacje dostępne są w internecie :) Np sam proces instalacji i partycjonowania. Pokaże Wam tylko efekt końcowy systemu po niemiecku

Powyżej widać, że system sam dobrał sterownik. Niestety do grafiki oraz drukarki musiałem sam pobrać i zainstalować, ale było to nawet prostsze niż w Windowsie

Sporą część programów, gier można pobrać za pomocą sklepu Ubuntu. Są to programy w tzw. repozytoriach, które same się instalują i aktualizują, co ciekawe bez problemu można edytować repozytoria i dodawać do nich nowe programy :) Programy instalujemy również poleceniami w konsoli, przez dwuklik jak w Windowsie (zamiast .exe mamy rozszerzenie .deb) oraz ze źródeł można kompilować (sam tego nie robię).

Spotify i konsola. Jak widać wiele programów które są na Windowsie, występują również i tutaj. A konsola służy do wpisywania poleceń ( np "sudo apt install spotify-client" instaluje ten program)

Opera, moja ulubiona przeglądarką internetową. Na linuksie występuja wszystkie znane przeglądarki (Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi) oprócz Ms Explorer i Edge (wiadomo dlaczego).
Jak zauważyliście, system jest kompletnie po niemiecku, jedyne co na polski ustawiłem to strefę czasową i klawiaturę. Natomiast, żeby móc pisać po niemiecku, potrzebne są znaki specjalne tego języka (ẞ,ü,ö,ä) należy zmienić klawiaturę na niemiecką. Niestety wiąże się to z przestawieniem wielu znaków (przecinki, nawiasy, dwukropki, zamiana z na y i wiele innych). Tak oto prezentuje się klawiatura po zmianie:

Oczywiście, można żonglować klawiaturami, wystarczy kliknąć na pasku zadań i wybrać jedną z zainstalowanych.
Edit: Tak jak kolega wspomniał, jest możliwość zmiany języka w systemie Windows 7. Dziękuję za informację!
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDzięki za informację, już edytuję :)
OdpowiedzUsuń