Przejdź do głównej zawartości

Skutecznść Szczepień na Sars-Cov 2


     Nawet jeśli temat wirusa przestał być dla mediów interesujący, ograniczenia praktycznie nie występują. z przykrością muszę stwierdzić, że cały czas żyjemy w czasie pandemii. Jak widzicie, praktyka zero covid, stosowana do dzisiaj w Chinach, prowadzi prędzej do zapaści gospodarczej niż do wyeliminowania wirusa. Czy to znaczy że nie powinniśmy się już tego wirusa bać? Niezupełnie. Wirus jest prawdopodobnie mniej zajadliwy, posiadamy coraz częściej skuteczne leki, zapobiegające rozwoju ciężkiej postaci choroby, duża część chorych przeszła przynajmniej podstawową immunizację (poprzez szczepienie, lub chorobę). Mimo to,  zdarzają się pacjenci, którzy mają ciężki przebieg choroby, a nawet umierają. 


Obecnie ciężko jest nam wyrokować z jaką falą będziemy mieli do czynienia tej jesieni, zimy, obserwujemy natomiast bardzo duży wręcz skokowy przyrost chorych. Wirus szerzy się coraz śmielej i znowu daje o sobie znać. Zauważmy że mimo dosc skutecznej kampanii szczepień, a potem boostera zakażenia rosną, czy to znaczy że szczepienia nas nie chronią? Sam przeszedłem w lutym tego roku chorobę, w stosunkowo ciężkiej postaci jak na młodą osobę, mimo przyjęcia 3. dawki 5 miesięcy wcześniej. Nie jest łatwo powiedzieć w jakim stopniu szczepienia chronią, ponieważ wirus mutuje dużo szybciej niż się tego spodziewano. Mimo podjęcia ekspresowego tempa prac. pierwsza wersja szczepionki był już nieco przestarzała, na świecie królowały pierwsze mutacje szczepu, które mogły omijać odporność zarówno poszczepienną jak i poinfekcyjną. 


 ,,Przestarzałe szczepienie'' daje nam pewną obronę, nawet jeśli dojdzie do zakażenia. Nasze Limfocyty znające już jego przodka zaczną dużo szybciej i celniej produkować przeciwciała i prawdopodobnie przebieg choroby jeśli w ogóle dojdzie do infekcji będzie znacznie lżejszy i w ten sposób nasz organizm nauczy się rozpoznawać nowy szczep. Skuteczność szczepionki zależy również od tego, ile czasu uplynęło od jej przyjęcia. Ilość przeciwciał w organizmie zależna jest od naszego organizmu. kondycji psychicznej, fizycznej, ogólnego zdrowia jak i wieku. Dlatego tak ważne jest doszczepianie się, przynajmniej po uplywie minimum 6 miesięcy od immunizacji. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na szczepienia co np, rok, jak przy np. grypie? Najprawdopodobniej wirus zostanie z nami już na zawsze, naukowcy liczą sie z tym, że za jakiś czas, pandemia przerodzi się w endemię, gdzie tak jak w przypadku wirusa grypy, warto zaszczepić będzie głównie osoby starsze, chore, które mają większe ryzyko  powikłań lub śmierci. 

    Produkcja szczepionek to obecnie troche zabawa w kotka i myszkę. Naukowcy, firmy farmaceutyczne produkują nowe wersje szczepionek aktualne o warianty i podwarianty  Omikronu, najnowsza, od niedawna dostępna na rynku  jest znów w stanie chronić nas przed podtypami które jeszcze szerzą się w Niemczech, także przynajmniej w teorii możemy być lepiej chronieni nie tylko przed ciężkim przebiegiem, ale i przed samym zakażeniem. 
Niestety do czasu, na świecie pojawiają się kolejne warianty i subwarianty wirusa, które mogą choć nie muszą prebijać barierę ochronną. Miejmy nadzieję że jesteśmy już bliżej końca pandemii. Z tym akcentem  życzę Wam wszystkim dużo drowia. Dbajcie o siebie!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sparkasse, czyli kto to Panu spier...ił

Ten wpis dotyczyć będzie tego, jak działa bankowość w Niemczech na przykładzie banku ,,Sparkasse". Jest to jedna z najbardziej z rozbudowanych sieci Bankowych w Niemczech. W porównaniu do konkurencji posiada najwięcej Bankomatów, filii. I tu spotykamy się z pierwszym problemem. Jeśli podobnie jak rodowici Niemcy lubimy gotówkę i rzadko korzystamy z kart płacąc w sklepach - ten czynnik jest bardzo ważny, ponieważ w Niemczech bardzo ciężko jest znaleźć bank, który umożliwia darmowe wypłaty z obcych bankomatów. To prawda, większość Niemieckich Banków karze sobie płacić i to nie małe kwoty za wypłatę z obcych bankomatów (Sparkasse ok 5 Eur). Z tąd liczba bankomatów jest ważna. W Niemczech płatność kartą niestety nie jest tak oczywista jak w Polsce, gdzie już nawet na straganach pojawiają się terminale płatnicze. Nie ma mowy, poza dużymi sklepami radzę za każdym razem pytać o płatność bezgotówkową i co ciekawe w większości otrzymamy odpowiedź negatywną. Niemcy kochają gotówkę i nie chc...

Niekonwencjonalny sposób nauki języka

Witajcie! Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam dość ciekawy sposób na naukę słówek w języku obcym. Niestety, są to głównie słówka techniczne, jednak jak najbardziej wykorzystywane w życiu codziennym. Każdy z nas posiada co najmniej jednego smartfona, jest to rzecz niemalże niezbędna, dla większości, do życia. Najbardziej popularnym systemem wykorzystywanym obecnie w smartfonach jest android. Drugim po nim w Polsce jest system Microsoftu, wp 8.1 lub 10. Niektórzy będą się ze mną kłócić, że w Polsce na drugim miejscu jest ios, jednak nie to będzie tematem mojego wpisu. Skoro mamy komputer w kieszeni, dlaczego nie korzystać z tego? Sam posiadam Lumię 735, która działa właśnie na systemie Windows Phone 10. Jest to dla niektórych dość leciwy sprzęt, jednak dla mnie w sam raz :-) Dlaczego chwalę się telefonem powiecie? Ano dlatego :D Cortana wg Wikipedii A więc w dużym skrócie, w kieszeni posiadam wirtualną asystentkę do rozmów! Dokładnie, możemy zadawać jej pytania, a ona na podstawie danyc...

Rejestracja samochodu w Niemczech

Grzechem jest mieszkać w Niemczech i nie korzystać z dobrodziejstw tamtejszych dróg. Mamy do dyspozycji sporo autostrad, dróg ekspresowych i tzw. landówek, których prędkość przelotowa poza miastami i innymi ograniczeniami wynosi 100 km/h.  W przeciwieństwie do Polski, landówki w większości mają skrzyżowania bezkolizyjne a światła czy zwykle skrzyzowania zdarzają się niezwykle rzadko.  Pół biedy jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie dostęp do komunikacji miejskiej jest przyjemny i łatwy, gorzej jesli mieszkasz gdzieś poza miastem. W Niemczech nie ma typowych Autokarów jeżdżących ze wsi do wsi, a nawet jeśli już tego typu linie są, to kursują 3 razy na dobę (przy najmniej u mnie w 10 tys miasteczku). Także prędzej czy później przy odłożeniu pewnej sumy pieniędzy, albo wzięciu odpowiedniego kredytu samochodowego (które są śmiesznie tanie w porównaniu do polskich ) przyjdzie ochota na kupno i rejestracje samochodu. Ale zanim wyjaśnię, jak to wygląda, opiszę pewien proceder który ...